پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

کرمانشاه میزبان بخش کُردی کنگره بین المللی شعر "انتقام سخت" شد

دانشگاه صنعتی کرمانشاه میزبان بخش کُردی دومین کنگره بین المللی شعر "انتقام سخت" شد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس بهمن میرزایی دبیر اجرایی بخش کردی کنگره بین المللی شعر انتقام سخت در اولین نشست ستاد هماهنگی برگزاری این کنگره که به میزبانی دانشگاه صنعتی کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: مجمع شاعران مقاومت کشور از حدود دوسال پیش و پس از شهادت سردار شهید سپهد حاج قاسم سلیمانی برگزاری یک برنامه بین المللی درحوزه شعر را در دستور کار قرار دادند.

وی افزود: در این راستا سال گذشته این برنامه با عنوان اولین کنگره بین المللی شعر "انتقام سخت" به چند زبان برگزار شد که کرمانشاه میزبانی بخش کردی آن را برعهده داشت.

دبیر اجرایی بخش کردی کنگره بین المللی شعر انتقام سخت ادامه داد: امسال هم این کنگره به هفت زبان زنده دنیا برگزار می شود که بخش کردی آن به استان کرمانشاه واگذار شده که اتفاق خوبی برای استان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه دبیرخانه این کنگره در استان کرمانشاه راه اندازی شده، عنوان کرد: اقدامات اولیه برای راه اندازی دبیرخانه دائمی بخش کردی جشنواره را در کرمانشاه انجام داده ایم.

میرزایی در بخش دیگری از سخنانش به ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار خوب کرمانشاه در حوزه شعر مقاومت اشاره کرد و گفت: کرمانشاه یکی از قطب های کشور در حوزه شعر آیینی است و شاعران برجسته و خوبی همچون اصغرعظیمی مهر را در این حوزه داریم که در کشور سرآمد هستند.

به گزارش ایسنا، اصغر عظیمی مهر دبیر علمی این کنگره هم اظهارکرد: از حدود یک ماه پیش از طریق ارتباط با جامعه هدف، بصورت غیر رسمی فراخوان کنگره را اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه فراخوان رسمی کنگره آغاز شده، عنوان کرد: علاقمندان می توانند آثار خود را با موضوع "شعر مقاومت" و بیشتر در قالب های کوتاه شعر مانند دوبیتی و رباعی به دبیرخانه این کنگره واقع در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ارسال کنند.

دبیر علمی این کنگره مهلت ارسال آثار به دبیرخانه کنگره را تا 20 دی ماه اعلام کرد و گفت:بخش کردی کنگره بین المللی شعر انتقام سخت، بهمن ماه با حضور شرکت کنندگانی از ایران و میهمانانی از بخش های کردنشین کشورهای همسایه برگزار خواهد شد.

علیرضا دودمان تیپی سرپرست دانشگاه صنعتی کرمانشاه نیز در این نشست، برگزاری این کنگره در کرمانشاه را اتفاق مهمی برای استان دانست و افزود: امیدواریم همه دستگاه های مرتبط پای کار بیایند تا بتوانیم با کمک هم کنگره ای در خور شان استان برگزار کنیم.

وی به حضور برخی میهمانان خارجی بویژه از اقلیم کردستان عراق در این کنگره اشاره کرد و گفت: باتوجه به اشتراکات زبانی و فرهنگی که با مردم این اقلیم داریم، فرصت خوبی برای نزدیک تر شدنمان به هم خواهد بود.

سرپرست دانشگاه صنعتی کرمانشاه افزود: مردم اقلیم کردستان عراق امنیت کنونی خود را مدیون حاج قاسم هستند که در زمانی که داعش آنها را محاصره درآورده بود، به آنها کمک کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی کرمانشاه آمادگی خود را برای برگزاری هرچه باشکوه تر این کنگره اعلام می کند و هرکاری بتوانیم انجام می دهیم تا دین خود را به سردار سلیمانی ادا کنیم.

در ادامه این نشست، نمایندگان دستگاه های مربوطه نیز دیدگاه های خود را در خصوص برگزاری هرچه بهتر این کنگره عنوان کردند. / ایسنا

کد خبر : 61808

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha