جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱

نویسنده و پژوهشگر کرمانشاهی:

آشنایی با ادبیات جهان ضروری است

نویسنده و پژوهشگر کرمانشاهی آشنایی با ادبیات جهان را ضروری دانست و گفت: پیوند ادبیات کلاسیک و معاصر ایران با آخرین دستاوردهای ادبیات جهان باعث اتفاقات شگرف و تاثیرگذاری خواهد شد در غیر این صورت به تکرار و تقلید از گذشتگان می‌پردازیم و این هُنر را عقیم و رکود ایجاد می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس استاد «اسفندیار رشیدی» روز شنبه در گفت وگویی با اشاره به اینکه کتاب جدیدش «چهل پنجره به سمت آفتاب» در ۵۷۰ صفحه و ۱۲۰ هزار تومان توسط انتشارات سرانه منتشر شده که شرح زندگی و آثار ۴۰ شاعر برجسته جهان است، در خصوص شکل گیری ایده این کتاب گفت: پس از چاپ کتاب «گام به گام با شعر نو» که سال گذشته توسط انتشارات سرانه منتشر شد احساس کردم باید تلاش کنم تکنیک‌ها و دستاوردهای شاعران برجسته معاصر کنونی جهان را برای جوانان و علاقه‌مندان به ادبیات تجزیه و تحلیل کنم تا با استانداردهای جهانی در ادبیات آشنا شوند.

اصحاب فرهنگ در کرمانشاه باید به یک صنف تبدیل شوند

نویسنده کتاب «چهل پنجره به سمت آفتاب» ادامه داد : ادبیات مهم است چون در سطح زبان حرکت می‌کند و خواننده حق دارد بداند در ادبیات جهان چه اتفاقاتی رخ داده است؛ واقعیت این است که زبان اصیل و شاعرانه از زبان روزمرگی جداست و این کتاب سعی دارد نوع روایت و اسلوب‌های چهره‌های محبوب و جریان ساز در حوزه شعر و در سطح کره زمین را جستجو کند.

این شاعر و پژوهشگر کرمانشاهی با اشاره به اینکه عمده این شاعران جایزه نوبل ادبی را برده اند و خواننده این کتاب با سبک ها و نگرش هایی که شاعران به جهان هستی دارند آشنا،  ذهنشان بارور، افق اندیشه و تفکرشان توسعه می‌یابد، افزود: بی شک آشنایی با کشف ها و آثار هنرمندان و نخبگان جهان در سایر حوزه ها مانند صنعت، پزشکی، جامعه شناسی و غیره منجر به شکوفایی و بالندگی این ساحت در استان و کشور خواهد شد چرا که آشنایی با تفکر، فرم، نوع و ساختار زبان و ادبیات جهان برای هر ایرانی علاقه مند به شعر موجب ثمرات و خیرات فرهنگی بسیار است.

نویسنده کتاب «گام به گام با شعر نو» اظهار کرد: اگر به گذشته این سرزمین نگاه کنیم فرهنگش بر شانه های شاعرانی چون فردوسی، حافظ، مولانا، سعدی و خیام قرار داشته و روشنایی تفکر آنها تا به امروز ادامه دارد ما هنگامی می‌توانیم این روشنایی را عمق ببخشیم که با اندیشه ها، گفتمان ها، شگردها و پارادایم های زمان خودمان و دنیا آشنا شویم.

این پژوهشگر کرمانشاهی یادآور شد: انتشارات سرانه با مدیریت مهرداد مرادی در کرمانشاه تلاش دارد وضعیت چاپ و نشر را در سطح ملی ارتقا دهد تا این استان هم مانند تهران، مشهد و تبریز در چاپ کتاب حرف برای گفتن داشته باشد.

رشیدی تاکید کرد : برای اینکه بتوانیم به این سطح از چاپ و نشر برسیم باید همه اصحاب فرهنگ استان به یک خانواده فرهنگی و یک صنف تبدیل شویم و کتابهای خود را بتوانیم در سطح ایران توزیع و پخش کنیم.

صفحه آرایی کتاب چهل پنجره به سمت آفتاب را هستی مرادی، ویراستاری پریسا اسماعیل نیا و طراحی جلد را فاطمه یزدانی فر انجام داده است. / ایرنا

 

کد خبر : 61815

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha