پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تأکید کرد:

قرآن به ما عزت علمی می‌بخشد و مضامین قرآنی به علم ما هویت می‌دهد/ بدون قرآن، غیرت دینی جوانان معنا ندارد

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه این قرآن است که به ما عزت علمی می‌دهد و به علم ما هویت می‌بخشد. گفت: قرآن و مضامین قرآنی بود که غیرت دینی به ما بخشید و فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه تکثیر کرد. بدون قرآن، غیرت دینی جوانان ناممکن است.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم دکتر عبدالحسین کلانتری در آئین اختتامیه بیستمین جشنواره ملی پایان‌نامه‌های دینی و قرآنی گفت: هرگونه نظریه‌پردازی بدون توجه به معارف قرآنی منجر به برساخت واقعیتی می‌شوند که انحرافاتی تمدنی در پی دارند.

وی افزود: برخلاف تحلیل‌های پوزیتیویستی نظریه‌ها، صرفاً توصیف‌گر و تببین‌گر واقعیت نیستند، بلکه تولید کننده و باز تولید‌کننده واقعیت نیز هستند. به همین علت نظریات جایگاهی استراتژیک در تولید واقعیت و ساخت تمدن دارند و نباید به سادگی از کنار آنها گذشت.

دکتر کلانتری تاکید کرد: با توجه به نقش نظریات در اجتماع و تولید واقیعت اجتماعی، تدبر و تحقیقات قرآنی و به صورت مشخص پایان نامه‌های قرآنی اهمیت می یابند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: در حوزه علوم انسانی که با انسان و برساخته‌های فرهنگی و اجتماعی انسانی سرو کار داریم، معارف قرآنی اهمیت ویژه ای می یابند. تا آنجا که علوم انسانی اسلامی بدون توجه به معارف قرآنی بی‌معناست.

وی گفت: انشالله خداوند همه ما را با قرآن محشور کند و ما را شرمنده کتاب الله و عترت پیامبر که تجلی عینی قرآن بودند و هستند، نکند.

دکتر کلانتری اظهار داشت: تاریخ، هویت و زندگی ما مرهون قرآن است، دنیای و عقبای ما مرهون قرآن است، پیشرفت ما مرهون قرآن است و آینده ما نیز مرهون قرآن است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: به میزانی که با قرآن مأنوس شدیم، عزت یافته و می یابیم و دوری از قرآن جز خسارت چیزی در پی ندارد.

دکتر کلانتری گفت: قرآن و مضامین قرآنی بودند که در انقلاب، به ما عزت بخشیدند و در دفاع مقدس نیز به ما عزت دادند.

وی افزود: قرآن و مضامین قرآنی بود که غیرت دینی به ما بخشید و فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه تکثیر کرد و بدون قرآن، غیرت دینی ناممکن است و چیزی جز قشری گری نیست.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه قرآن به معنای واقعی و عینی کلمه حافظ ایران بوده و هست گفت: امروز هم که صحبت از جهاد علمی است و این رویکرد در دستور کار دانشگاه ها قرار گرفته است، این قرآن است که به ما عزت علمی می دهد و به علم ما هویت می‌بخشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: وقتی سخن از علم و فرهنگ و تمدن نوین اسلامی به میان می‌آید، قرآن محوریت می‌یابد و بدون قرآن آنها ناممکن می‌شوند.

کد خبر : 61843

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha