شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

سرپرست جهاد کشاورزی کرمانشاه:

استان کرمانشاه رتبه اول کشت قراردادی را در کشور دارد

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه گفت: این استان در قالب کشت قراردادی و خرید توافقی گندم دوروم رتبه اول کشور را در ۲ سال گذشته از آن خود کرده است.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس،«شهریار قاسمی» در جلسه کشت قراردادی گندم در کشور که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور مسوولین کشوری، معاونین و مدیران ستادی و ادارات تابعه برگزار شد، افزود: کشاورزان استان کرمانشاه استقبال خوبی از کشت قراردادی داشته اند و روند عقد قرارداد در حال رشد است.

وی با بیان اینکه کشت قراردادی، امنیت تولید را تضمین می کند، گفت: طی سال زراعی ۹۹-۹۸ میزان کل خرید گندم توافقی دوروم در کشور ۸۰ هزار تن بوده و میزان خرید استان کرمانشاه بصورت توافقی ۳۸ هزار و ۹۴۰ تن یعنی ۴۹ درصد از آمار کشوری بوده است.

قاسمی، سطح قرارداد منعقد شده سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ در قالب کشت قراردادی ۳۲ هزار و ۷۳۸ هکتار، شامل ۲۹ هزار و ۷۰۰ هکتار قرارداد با شرکت های تولیدکننده ماکارونی و سه هزار و ۳۸ هکتار توسط مدیریت تعاون روستایی اعلام کرد و افزود: این میزان سطح قرارداد نسبت به سال گذشته ۸۳ درصد رشد نشان می دهد.

وی تعداد کشاورزان طرف قرارداد کشاورزی قراردادی استان را چهار هزار و ۱۸۵ نفر اعلام کرد و گفت: تلاش داریم با بسیج امکانات سطح زیرکشت قراردادی استان را برای حمایت از کشاورزان و افزایش بستر امنیت تولید ارتقا دهیم و در این راستا الگوی کشت را نیز می توان برنامه ریزی کرد.

تولید سالانه بیش از چهار میلیون محصولات کشاورزی در استان

کشاورزی محور توسعه پایدار کرمانشاه و یکی از بخش‌های مهم این استان مرزی و چهارفصل است که با تولید بیش از چهار میلیون و ۵۷۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی علاوه بر تامین نیازهای غذایی داخل استان، بخش زیادی از نیازهای کشور را نیز تامین و تضمین می‌کند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می‌کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می‌کنند. / ایرنا

کد خبر : 61852

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha