سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

معاون پژوهشی وزارت علوم:

باید نشریات علوم انسانی را به طور ویژه نمایه‌سازی کنیم

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید نشریات علوم انسانی را به طور ویژه نمایه‌سازی کنیم تا علاوه بر حفظ جایگاه بین‌المللی، بتوانیم در این حوزه در دنیا اثرگذاری داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پیمان صالحی در نشست هم‌اندیشی روسای دانشگاه‌های کشور که امروز (چهارشنبه) با حضور دکتر محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به صورت حضوری و مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، اعطای پایه تشویقی به مدیران مسئول و سردبیران نشریات علمی نمایه شده در پایگاه‌های Web of Science و Scopus را از سیاست های جدی وزارت علوم عنوان کرد.

وی در این خصوص گفت: بر اساس دستورالعمل اعطای پایه تشویقی به مدیران مسئول و سردبیران نشریات علمی نمایه شده در پایگاه های Web of Science و Scopus ، در صورت پذیرش و نمایه شدن نشریه به مدیر مسئول و سردبیر اصلی پایه تشویقی تعلق می گیرد که این پایه افزون بر سقف تعیین شده برای پایه تشویقی در آیین نامه داخلی موسسه است.

به گفته معاون پژوهشی وزارت علوم، در نشریات غیرفارسی زبان یک پایه تشویقی و در نشریات فارسی زبان دو پایه تشویقی تعلق می گیرد؛ در صورتی که نشریه هم در WOS و هم در Scopus توسط یک مدیر مسئول و سردبیر نمایه شده باشد یکی از آنها مبنا قرار می گیرد.

وی در خصوص تعداد نشریات علمی در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: هم اکنون ۱۴۲۶ نشریه علمی در حوزه‌های مختلف علوم انسانی، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، دامپزشکی، علوم پایه و هنر و معماری مورد تأیید وزارت عتف است که تعداد ۷۸۸ نشریه در حوزه علوم انسانی است؛ به عبارتی ۵۵ درصد آنها مربوط به حوزه علوم انسانی است.

دکتر صالحی خاطرنشان کرد: باید نشریات علوم انسانی را به طور ویژه نمایه‌سازی کنیم تا علاوه بر حفظ جایگاه بین‌المللی، سهم کشورمان را در علوم انسانی افزایش دهیم و بتوانیم در این حوزه در دنیا اثرگذاری داشته باشیم.

کد خبر : 61860

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha