دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

در ششمین دوره داوری مهر اصالت ملی سال1400؛

19 اثر صنایع دستی کرمانشاه مُهر اصالت ملی گرفتند

معاون صنایع دستی استان کرمانشاه از اعطای نشان اصالت ملی به 19 اثر صنایع دستی کرمانشاه خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس، حسین ویسی در گفت و گویی، با اشاره به اتمام ششمین داوری منطقه‌ای مهر اصالت ملی صنایع دستی در کرمانشاه، اظهار کرد: نشست داوری مهر اصالت ملی صنایع دستی در منطقه غرب کشور که از دو روز پیش به میزبانی کرمانشاه آغاز شده بود، با اعطای مهر اصالت ملی به آثار برگزیده به کار خود پایان داد.

وی افزود: در این نشست 127 اثر صنایع دستی از استان های کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام و همدان مورد داوری قرار گرفتند که در پایان به 59 اثر مهر اصالت ملی صنایع دستی  اهداء شد.

معاون صنایع دستی کرمانشاه با بیان اینکه حدود 29 اثر هنرمندان کرمانشاه در رشته های زیورآلات سنتی، احجام چوبی، گلیم، گیوه، سازهای سنتی و سفال و سرامیک در این نشست داوری شد، عنوان کرد: در پایان 19 اثر واجد شاخص های لازم برای اخذ مهر اصالت ملی شناخته شد.

وی تصریح کرد: از استان همدان نیز 38 اثر در این نشست داوری شد که در پایان به یازده اثر نشان مهر اصالت ملی داده شد.

معاون صنایع دستی استان کرمانشاه به ارسال 12 اثر از استان لرستان به نشست داوری منطقه ای مهر اصالت ملی در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: از این تعداد هفت اثر توانستند مهر اصالت ملی بگیرند.

ویسی در ادامه با بیان اینکه از 33 اثر ارسال شده از استان کردستان نیز 15 اثر توانستند در این نشست مهر اصالت ملی اخذ کنند، عنوان کرد: تعداد آثاری که از استان ایلام در این نشست مورد داوری قرار گرفت نیز حدود 15 اثر بود که از این تعداد هفت اثر مهر اصالت گرفتند.

وی بالاترین اعطای نشان ملی به آثار ارسالی در این نشست را مربوط به استان کرمانشاه با 19 اثر دانست و گفت: تاکنون 122 اثر صنایع  دستی از کرمانشاه توانسته اند مهر اصالت  بگیرند که از این تعداد 117 اثر ملی و پنج اثر هم بین المللی شده اند.

به گفته این مسئول، داشتن نوآوری، خلاقیت، استفاده از مواد اولیه طبیعی و توجه به حفظ محیط زیست از شاخصه های مورد نظر در داوری این آثار بوده است. / ایسنا

کد خبر : 61866

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha