پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

در آیین معارفه سرپرست دانشگاه جیرفت؛

رئیس سازمان امور دانشجویان بر ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها در پساکرونا تاکید کرد

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: در دوره پسا کرونا دانشگاه ها باید مسئولیت اجتماعی خود را در قبال جامعه و توسعه محلی گسترش دهند.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از اداره روابط عمومی وزارت علوم، آیین معارفه دکتر حسین شکفته سرپرست دانشگاه جیرفت و تکریم از خدمات دکتر مرتضی مختاری رئیس سابق این دانشگاه با حضور دکتر داداش پور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان، و جمعی از مسؤولان استانی و دانشگاهیان دانشگاه جیرفت در تالار شهدای دانشجو دانشگاه جیرفت برگزار شد.

دکتر هاشم داداش‌پور در این آیین گفت: دانشگاه جیرفت به عنوان زادگاه سپهبد شهید قاسم سلیمانی اگر می خواهد یاد و خاطره این شهید عزیز انقلاب و مقاومت گرامی را دارد باید پیشتاز در حوزه مسئولیت اجتماعی و برنامه های جهادی و خدمت رسانی باشد.

وی ادامه داد: شیوع ویروس کرونا در جهان و قدرت بالای سرایت این ویروس سرآغاز مباحث متعددی در جهان بوده که در این میان برنامه ریزان و سیاستگذران نیز تلاش کرده اند تا از فرصت های حاصل از این تهدید برای پیشینه سازی منافع سازمانی در آینده خود بهره گیری کنند که در این بین سیاستگذاران دانشگاه ها هم باید پیش از پایان رسمی کرونا خود را برای شرایط جدید آماده کنند.

مدیران دانشگاه باید به دو پرسش اصلی پاسخ دهند نخست آنکه دانشگاه چه تاثیری بر برنامه های دانشگاه ها بر جای گذاشته و سپس آنکه مهمترین الزامات برنامه ریزی دانشگاه ها در عصر پساکرونا چیست؟

دکتر داداش پور افزود: حوزه مسائل دانشجویی و فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها از هنگامی که قرنطینه به عنوان یکی از مهمترین راهکار برای کنترل این بیماری مطرح شد دستخوش بیشترین تغییرات شده است، پیدایش کرونا از سویی موجب ابتکارهای روشی جدید در بین دانشگاه ها شد و از سویی دیگر برگزاری بسیاری از برنامه های نمادین، خسته کننده و در عین حال پر هزینه را که در دانشگاه ها مورد توجه قرار گرفته بود را به حاشیه برده است.

وی تصریح کرد: گسترش فرهنگ همیاری و همدلی از سوی دانشگاهیان جمع آوری نذورات برای خانواده های بی بضاعت که به علت این بیماری دچار آسیب شده اند در دستور کار دانشگاهیان قرار گرفت و بحرانی مانند کرونا توانست موجب به روز رسانی اقدامات اصیل، بی پیرایه و مسئولانه در دانشگاه ها شود که این اقدامات تا پیش از آن به میزان زیادی مغفول یا دستخوش ظاهرسازی شده بود.

رئیس سازمان دانشجویان کشور خاطرنشان کرد: افزایش فعالیت های بشردوستانه دانشگاهیان و به ویژه کادر درمان و گسترش همدلی در کمک رسانی اقشار مختلف دانشگاهی به یکدیگر و جامعه نیز موید تاثیر کرونا بر افزایش روحیه نوع دوستی و دینداری در دانشگاهیان بود.

وی تاکید کرد: بر این اساس می توان مدعی شد ویروس کرونا اینک فضای مسئولانه جدیدی را در دانشگاه ها فراهم کرده است که تا پیش از این کمتر تصور می شد مدیران دانشگاه ها بتوانند با بودجه اندک و سعی و خطاهای مکرر خود آن را در این سطح برنامه ریزی کنند.

رئیس سازمان امور دانشجویان درادامه صحبت های خود بیان کرد: تحکیم بنیان دوستی و پیوندهای معنوی معنادار میان دانشگاه و مردم در پسا کرونا می تواند فرصت جدیدی برای بهبود جایگاه دانشگاه ها در نزد افکار عمومی تلقی شود.

وی گفت: مشارکت دانشگاه ها در طرح های تحقیقاتی تولید واکسن از یک سو و مشارکت دانشگاهیان در مشاوره ها و تولید محتواهای اجتماعی آگاهی بخش در دوره کرونا و همچنین مشارکت دانشجویان در روند واکسیناسیون توانست تا حدودی روح امید و سرزندگی را در میان جامعه تقویت کند.

دکتر داداش پور تاکید کرد: اگر مشارکت دانشگاه ها با جامعه به خوبی ساماندهی و پشتیبانی شود این وضعیت می تواند نتایج بسیار مثبتی را برای پیشرفت توامان دانشگاه و جامعه در پی داشته باشد که برای دستیابی به این هدف برنامه ریزی صحیح برای دانشجویان به منظور توسعه برنامه مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها یکی از الزامات برنامه ریزی در عصر پساکرونا خواهد بود.

وی گفت: دانشگاه های کشور در دوره پساکرونا باید به مراتب بیشتر از گذشته تلاش خود رابرای تربیت دانشجویان با حفظ مسئولیت نسبت به جامعه گسترش دهند و برنامه های یادگیری و خدماتی را سریعاً افزایش داده و تلاش کنند که دانشجویان را برای مشارکت بیشتر و موثرتر در ا نجمن های داوطلبانه و جهادی آماده سازند.

داداش پور ادامه داد: تاکید بر رفتارهای مسئولانه در غالب مسئولیت های اجتماعی دانشگاه باید بخش مهمی از برنامه ریزی دانشگاه ها باشد و با توجه به افزایش انتظارات اجتماعی و کمبود منابع به احتمال قوی فشارهای بیشتری روی دانشگاه ها وارد می شود و دانشگاه ها باید مسئولیت اجتماعی خود را بالا ببرند و در این چارچوب راه اندازی شبکه جامع مسئولیت اجتماعی دانشگاهی می تواند به عنوان ابزاری مهم برای بهره گیری از فرصت ها در پساکرونا باشد.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: انجام دقیق مسئولیت های اجتماعی اعم از بنگاهی و دانشگاهی باید بر پایه ذینفعان مختلف صورت گیرد و توسعه دیپلیماسی علمی در دوره پساکرونا به ویژه در گسترش رابطه با دانشمندان جهان اسلام با وجود شبکه های اجتماعی باید توسعه پیداکنند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: بدیهی است تحقق بسیاری از این ارتباطات و برنامه های جدید خود می تواند منجر به خروج دانشکاه های کشور از فضای موجود باشد و در عین حال نقش دانشگاه ها را در توسعه محلی و منطقه ای افزایش دهد.

در پایان این مراسم از زحمات دکتر مرتضی مختاری، رئیس سابق دانشگاه جیرفت تقدیر و دکتر حسین شکفته به‌عنوان سرپرست این دانشگاه معرفی شد. ‌

کد خبر : 61868

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha