دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

به منظور تشریح سیاست‌‌های راهبردی وزارت عتف در چارچوب دیپلماسی علمی و با حضور وزیر علوم؛

نشست هم‌اندیشی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری» برگزار می‌شود

رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سیزدهمین نشست هم‌اندیشی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با حضور وزیر علوم، معاونان وزارت متبوع و روسای تعدادی از دانشگاه‌ها، مسئولان وزارت‌های ذیربط، به صورت حضوری و برخط روز سه‌شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ از ساعت ۸ الی ۱۳ برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالارآملی با اشاره به روند رو به رشد تولیدات علمی مشترک ایران با سایر کشورها و نیز افزایش سفرهای علمی محققان و دانشمندان برجسته جهان به داخل کشور بر لزوم توسعه رفت و آمد علمی پژوهشگران و محققان کشورهای مختلف جهت انجام پژوهش‌ها و دوره‌های آموزشی مشترک، تبادل استاد و دانشجو تاکید کرد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت حضور دانشگاه‌ها در چرخه تولید جهانی دانش و استفاده از پتانسیل دانش‌جهانی، تحقق نظام ملی دیپلماسی علم و فناوری در کشور، با اشاره بر اینکه گسترش ارتباطات بر پایه توسعه همکاری‌های بین‌المللی در زمینه‌های علمی، فناوری و نوآوری در راس تمام فعالیت‌های بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارد، افزود: نیاز به داشتن برنامه و نقشه راه در اجرای همکاری‌های علمی بین‌المللی به ویژه در شرایط بحران کرونا اجتناب‌ناپذیر است.

سالار آملی در ادامه بر بهبود ارتباط دانشگاه و جامعه، از طریق مدیریت راهبردی با برنامه‌ریزی موثر و کارا بر پایه سناریوی آینده‌ای متفاوت و مبتنی بر اصول معین چون تولید دانش و اطلاعات و درک صحیح از شرایط روز و پیوند آنها با یکدیگر در عصری نوین فراصنعتی با ساختار اقتصادی دانش بنیان تاکید کرد.

وی افزود: در این راستا در پنل اول نشست، با حضور روسای دانشگاه‌های محوری کشور و مقامات وزارت عتف به تبیین و تشریح سیاست‌‌ها و برنامه های راهبردی وزارت عتف در چارچوب دیپلماسی علم و فناوری دولت سیزدهم و دستاوردها و ابتکارات دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در پیشبرد دیپلماسی علم و فناوری، به ارائه گزارش عملکرد بین المللی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می پردازیم.

همچنین در پنل دوم نتایج ارزیابی عملکرد بین المللی دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، موسسه های پژوهشی و پارک های علم و فناوری در سال ۱۳۹۹ اعلام خواهد شد و از برگزیدگان آن قدردانی به عمل خواهیم آورد.

دکتر سالارآملی ادامه داد: چرخه علم و فناوری در دنیا شکل گرفته است که ما باید نهایت استفاده را از این چرخه داشته باشیم و نگذاریم کشورهای دیگر محدودیتی برای حضور ما در این چرخه ایجاد کنند. در این حوزه ملاحظاتی در نگاره‌های امنیتی تعاملات علمی بین المللی وجود دارد که در میزگرد پایانی نشست به موضوع با حضور مراجع ذیصلاح پرداخته خواهد شد.

 
 
 
 
کد خبر : 61898

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha