یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

وزیر علوم، در پیامی به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی؛

احیا فضیلت‌های فردی و اجتماعی از میراث فردوسی، بر اصحاب دانش یک تکلیف است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی ضمن گرامیداشت ۲۵ اردیبهشت‌ماه، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاس‌داشت زبان فارسی گفت: احیا فضیلت‌های فردی و جمعی فراموش شده از میراث فردوسی، بر اصحاب دانش یک تکلیف است.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از  اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، متن پیام دکتر محمدعلی زلفی‌گل به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

شاهنامه، شناسنامه‌ی ایران است که به کیمیاگری حکیم طوس، قرن‌هاست آوازه‌ی ایرانیان شده است. متنی متین که پیوسته مخاطبان خود را به توحید، خرد و اخلاق رهنمون بوده و یگانه امکان سعادت انسان را راستی و درستی دانسته است و به زیباترین داستان‌ها، از دین وُ آیین؛ بال پروازی برای اعتلای آدمی برساخته است‌.

میراث فردوسی اکنون بی‌هیچ گزندی به روزگار ما رسیده است و بیش از همه؛ بر اصحاب دانش، تکلیف است که در این کارنامه‌ی غنی جست‌وجو کنند و فضیلت‌های فردی و جمعی فراموش شده را احیا نمایند.

از بخت‌یاری ماست که آن یگانه‌فرزانه در طوس، که به تبرک وجود آسمانی امام رئوف حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) بهشت مجسمی‌ست بالیده است و سر به بالین گذاشته است و این همسایگی می‌تواند یادآور نجات‌بخشی انسان به مدد نوشداروی دین باشد؛ هم‌چنان که فردوسی از پس هفت‌خوان‌های بسیار هم‌چنان نامیراست. دور نیست که از جوانان خردمند این روزگار شاهد ظهور دانشمندانی باشیم که رستم‌وار بر دیو و اژدهای جهل، خشم، تبعیض نژادی، بیماری و استعمار چیره شوند. جوانانی که از خاکستر ققنوس‌های شهید این سرزمین که اسطوره‌وار حماسه آفریدند، سر خواهند برآورد.

به امید شکوهمندی بیش از پیش اسلام و ایران، چشم آن دارم که اهالی ارجمند دانش، به هنر خویش چنان کنند که شاهنامه؛ این یادگار زنده و زرین و زیبا، اسباب رویینه‌تنی نسل نو و دیگرنسل‌ها باشد و بماند.

 

خرد چشم جانست چون بنگری

تو بی‌چشم شادان جهان نسپری....

کد خبر : 62207

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha