شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم:

هزار دانشجوی دکترا به فرصت مطالعاتی اعزام می‌شوند

مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم گفت: در حال حاضر ۱۱ هزار و ۵۰۰ دانشجو در مقطع دکترا شاغل به تحصیل هستند که با توجه به دوره‌های بلند مدت و کوتاه مدت، امسال هدف‌گذاری کرده‌ایم که هزار نفر تحت عنوان فرصت تحقیقاتی ۶ ماهه به خارج از کشور اعزام شوند.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، محمد محمدی مسعودی مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم در آئین پایانی شانزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد با بیان اینکه ۱۲ پست رایزن علمی در دنیا داریم، اظهار کرد: پیش از این فقط سه پُست فعال بود و در دولت سیزدهم با نگاه و مأموریت جدید، به دنبال فعال کردن همه آن‌ها هستیم.

مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تاکنون ۶ رایزن علمی مشخص شده‌اند و تا مهرماه کار خود را آغاز خواهند کرد.

محمدی مسعودی بیان کرد: بیش از 100 هزار دانشجو از ۱۱۷ کشور برای سال تحصیلی جاری در دانشگاه‌های مختلف ایران  جهت پذیرش ثبت‌نام کرده‌اند.

مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: دستیابی به مرجعیت علمی از برنامه‌های مهم است و دولت سیزدهم بنا دارد، زیرساخت‌های لازم را فراهم کند تا بتوان در این مسئله گام‌های بزرگی برداشت.

محمدی مسعودی ادامه داد: اگر بتوانیم به نحو احسن دانشگاه‌های خود را در رشته‌های مختلف معرفی کنیم، رغبت دانشجویان خارجی به تحصیل در ایران بیشتر می‌شود.

مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اظهار کرد: بر طبق آمارهای رسمی نزدیک به 100 هزار دانشجو در خارج از کشور تحصیل می‌کنند که  البته آمارهای غیر رسمی بیش از این تعداد حکایت دارد در هر حال همه آن‌ها برای کشورمان فرصت به شمار می‌روند.

تحصیل ۹۵ هزار و ۹ دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور

در ادامه محمد امین غفارزاده، معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه نیز در این مراسم اظهار کرد: طبق آمار رسمی ۹۵ هزار و ۹ دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور تحصیل می‌کنند که البته آمار غیررسمی بیش از این است.

معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه افزود: از این تعداد حدود ۵۰ هزار نفر در مقطع دکترا، حدود ۳۱ هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و حدود ۱۵ هزار نفر در مقطع کارشناسی سرگرم دانش‌اندوزی هستند.

وی اظهار کرد: از این دانشجویان ۵۱ درصد در کشورهای اروپایی، ۲۴ درصد در آمریکا، ۲۱ درصد در کشورهای آسیایی و بقیه در اقیانوسیه و آفریقا به تحصیل اشتغال دارند.

دکتر غفارزاده گفت: البته دانشجویان دیگری نیز هستند که در دانشگاه‌های غیرمعتبر تحصیل می‌کنند و یا به نمایندگی‌های وزارت خارجه مراجعه نکرده اند تا نام آنها در سامانه ثبت شده باشد.

معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه گفت: نیروهای جوان خارج از کشور، از سرمایه‌های انسانی ایران هستند که باید نهایت استفاده را از آنان بکنیم تا به قله‌های پیشرفت برسیم.

وی ادامه داد: نخستین مرحله اعزام دانشجویان ایرانی به خارج از کشور در سال ۱۱۹۰ شمسی با راهی شدن ۲ دانشجو به کشور انگلستان انجام شد.

گفتنی است؛ شانزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور با حضور ۶۵ دانشجو اول مرداد در مشهد آغاز شد و امروز به کار خود پایان می‌دهد.

کد خبر : 62359

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha