شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

رئیس سازمان امور دانشجویان در اولین دوره جشنواره تقدیر از دانشجویان نمونه بین‌المللی:

رویکرد سازمان امور دانشجویان در مواجه با کشورهای دیگر دیپلماسی علمی است

دکتر هاشم داداش پور گفت: سازمان امور دانشجویان در مواجه با کشورهای همسایه، همسو و جهان اسلام رویکرد دیپلماسی علمی را دارد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، داداش‌پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان در جشنواره تقدیر از دانشجویان نمونه بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که امروز با حضور وزیر علوم در وزارت علوم برگزار شد، ضمن تبریک آغاز هفته وحدت گفت: پیامبر اکرم (ص) که یکی از پایه‌های اصلی وحدت امت اسلامی است، همواره مسلمانان را به وحدت دعوت می‌کردند و از تفرقه بر حذر می‌داشتند. ما امیدواریم همواره تفرقه از ملت مسلمان دور باشد تا با قدرت و سرعت به سمت تمدن ایرانی _ اسلامی حرکت کنیم.

داداش پور ادامه داد: آن پیامبر رحمت افزون بر دعوت به وحدت، هموراه امت اسلام را به علم و کسب دانش دعوت می‌کردند، آن حضرت در دعوت به علم، افزون بر کمال، ترقی و روی پای خود ایستادن و الگو شدن امت اسلامی، هدف وحدت مسلمانان را هم نیز دنبال می کردند، زیرا ماهیت علم معنوی و غیر مادی است، به همین علت ظرفیت وحدت بخشی دارد و اساسا خاصیت علم چنین است.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: ما میبینیم که اساتید و دانشجویان واقعی که مشغول علم هستند از کشورهای مختلف در کنار یکدیگر صمیمانه و همدل تلاش مشترک علمی میکنند. دلیل این همکاری‌های مشترک بین دانشمندان و دانشجویان از کشورهای مختلف ماهیت وحدت بخش دانش است. بنابراین اکنون که در هفته وحدت قرار داریم خوشبختیم که از دانشجویان نمونه که هم خودشان و هم دانش آ‌ن‌ها در امروز و فردا می‌تواند سبب وحدت شود تجلیل می‌کنیم.

داداش پور در ادامه بیان کرد: دو برنامه دولت سیزدهم کاملا به مسائل دانشجویان بین‌الملل مربوط است، اولین مورد مردمی بودن و رویکرد مردمی این دولت است و دومین آن رویکرد تعامل و پیوند با کشورهای همسایه، همسو و جهان اسلام است.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه تقدیر از دانشجویان نمونه بین‌الملل محصول این نوع نگاه دولت سیزدهم است؛ تصریح کرد: وزارت علوم نیز علاوه بر این دو بعد اساسی دولت سیزدهم، بعد سوم خود را بر دیپلماسی علمی گذاشته است.

رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: اکنون حدود ۱۰۰ هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه‌های کشور ما تحصیل می‌کنند و قصد داریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این زمینه سبب جایگاه ایران را در رتبه بندی بین الملل افزایش دهیم.

داداش‌پور افزود: رویکرد ما در سازمان امور دانشجویان نیز مردمی است، به همین منظور در یک سال گذشته بیش از ۷۰ جلسه را در دانشگاه‌ها و سازمان امور دانشجویان با دانشجویان بین‌الملل برگزار کرده‌ایم.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: در حوزه‌های گوناگون همچون حوزه فرهنگی با برگزاری اردوها همچون اردوی فرهنگی _آموزشی،جشنواره فرهنگ ملل، جشن دانش‌آموختگی سعی کرده‌ایم در کنار دانشجویان بین الملل خواهیم بود.

داداش‌پور تصریح کرد: در حوزه ورزشی نیز سعی کرده‌ایم با برگزاری المپیاد ورزشی سبب افزایش تعامل با دانشجویان بین‌الملل شویم.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: تقدیر از دانشجویان نمونه هر ساله انجام می‌شود، اما ما در سازمان امور دانشجویان با توجه به رویکرد دیپلماسی علمی، برای اولین بار این مراسم را برای دانشجویان بین الملل نمونه نیز برگزار کردیم‌.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: هدف ما از این رویداد افزون بر تکریم و تجلیل از شخصیت‌های پرتلاش علمی بین‌المللی در سطح دانشجویی و همچنین تشویق و ترغیب سایر دانشجویان بین‌المللی به تلاش و کوشش علمی بیشتر، بیان نگاه خودمان به دانشجویان بین‌المللی است که همانگونه که برای رشد همه جانبه فرزندان خودمان در ایران تلاش می‌کنیم، برای دانشجویان بین‌المللی نیز تلاش می‌کنیم .

وی افزود: هدف دیگر معرفی مزیت‌های تحصیل در ایران است تا دانشجویان بیشتری جهت تحصیل به اینجا بیایند و تلاش علمی کنند و با دست پر به کشور خود باز گردند و سبب ترقی و پیشرفت ملت و کشور خود شوند. ما معتقدیم رشد و پیشرفت سایر کشورها به خصوص کشورهای دوست و همسو، همسایه و همجوار سبب ترقی و پیشرفت هرچه بیشتر کشور خودمان می‌شود و این یک سیکل متقابل است.

وی اظهار کرد: دوستانی که به عنوان دانشجوی نمونه انتخاب شدند از جهات مختلف همچون آموزش، فرهنگ و فناوری و پژوهش نمونه بوده‌اند، قصد داریم این مراسم را برای دانشجویان‌بین الملل همچون دانشجویان دیگر هر ساله برگزار کنیم.

کد خبر : 62397

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha