شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه:

کار فرهنگی "زمان مشخص" دارد/ مشکل این است اقدامات فرهنگی را با "تاخیر" انجام می‌دهیم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه اقدامات فرهنگی باید متناسب با نیاز جامعه و در زمان لازم انجام گیرد، گفت: مشکل ما این است که با تاخیر به موضوعات ورود کرده و بسیاری اقدامات فرهنگی را با تاخیر انجام می‌دهیم.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس، علی صفدری به مناسبت روز "فرهنگ عمومی" در گفت و گویی با اشاره به اهمیت و جایگاه فرهنگ گفت: این شعار نیست که فرهنگ زیربنای توسعه در هر جامعه است و با ارتقا فرهنگ می‌توان بر بسیاری مشکلات جامعه فائق آمد.

صفدری با اشاره به هجمه فرهنگی دشمنان گفت: با توجه به اهمیت و جایگاه فرهنگ، دشمنان هجمه‌های خود را در این حوزه متمرکز کرده و بیش از همه ترویج سبک زندگی غربی از سوی دشمنان فرهنگ، جامعه امروز را تهدید می کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه تصریح کرد: دشمنان در تلاش هستند جوانان ما را از سبک زندگی ایرانی و اسلامی به سمت سبک زندگی غربی سوق دهند و باید برنامه های فرهنگی در این حوزه متمرکز شود.

وی با اشاره به نقش مهم آموزش و پرورش در این حوزه گفت: آموزش و پرورش یکی از نهادهای مهمی است که می تواند در این زمینه ایفای نقش کند، چرا که دانش آموزان ما از سنین کودکی تا جوانی در این فضا نفس می کشند و این 12 سال بهترین فرصتی است که می توان از آن برای آموزش مهارت های زندگی و سبک زندگی ایرانی اسلامی استفاده کرد.

صفدری گفت: دوران تحصیل در مدرسه بهترین زمان برای آموزش سبک زندگی ایرانی و اسلامی است و مسئولین باید روی این مسئله بصورت جدی تری کار کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه تاکید کرد: اگر نظام آموزشی ما عملکرد درستی داشته باشد قطعا خروجی های موفقی می گیریم، در غیراینصورت خروجی های این نظام آموزشی دچار مشکل خواهند شد.

صفدری در ادامه در خصوص عدم تاثیرگذاری تصمیمات شورای فرهنگ عمومی در سطح جامعه گفت: اگر تصمیمات این شورا تاثیری نداشته که شاید بتوان گفت تا حدودی طی سالهای اخیر اینگونه بوده، نتیجه آن است که تصمیمات ما از نیاز جامعه فاصله دارد.

وی تصریح کرد: زمانی می توانیم تصمیمات اثرگذار بگیریم که جامعه را به درستی و به موقع بشناسیم. اگر در زمان درست، داده های درست و دقیق را حاصل کرده و بر مبنای آن با نخبگان گفت و گو کرده و به راهکارهای عملیاتی و کاربردی برسیم و آن را به درستی اجرا کنیم، قطعا شاهد نتایج مثبت و اثرگذار فرهنگی در سطح جامعه خواهیم بود.

وی افزود: اگر هم با تاخیر به یک حوزه ورود کرده و با تاخیر تصمیم گیری کرده و کار را اجرا کنیم، به تبع نتیجه ای که باید حاصل نمی شود. بنابراین اینکه شورای فرهنگ عمومی آن تاثیری که باید را نداشته به این علت است که تصمیمات این شورا از نیاز جامعه فاصله دارد و نتوانسته‌ایم به موقع ورود کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: اگر به هر معضل فرهنگی با تاخیر ورود کنیم قطعا نمی‌توانیم تصمیم درست بگیریم و اقدام لازم در زمان لازم صورت نمی گیرد و این می شود که نتیجه درستی هم عاید نمی شود. مشکل امروز ما این است که بسیاری اقدامات فرهنگی را با تاخیر انجام می دهیم.

صفدری در ادامه در تشریح اولویت های شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه گفت: اولویت های مختلفی مطرح است اما پنج اولویت را احصا کرده و از میان آنها "امید و نشاط" را در اولویت قرار داده ایم.

وی افزود: جامعه امروز ما بیش از هرچیز به امید و نشاط نیاز دارد و جلسات امسال شورای فرهنگ عمومی در این زمینه متمرکز شده است.

این مسئول گفت: در کنار این موضوع، اولویت های بعدی خانواده و فضای مجازی را در جلسات آتی مورد بحث و گفت و گو قرار خواهیم داد.

صفدری گفت: در کنار اولویت های از پیش تعیین شده یک سری موضوعات اقتضایی مانند حوادث اخیر هم هستند که در جلسات در خصوص آنها بحث و گفت و گو می شود. / ایسنا

کد خبر : 62450

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha