شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

وزیر علوم با دبیران پنچ تشکل دانشجویی دیدار و گفتگو کرد

نمایندگان اتحادیه‌ها و تشکل‌های دانشجویی میهمان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بودند. در این نشست دبیران و نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت)، بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان، جنبش عدالت‌خواه دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در این نشست گفت: علی‌رغم فروکش کردن و کم شدن موارد ابتلا به کرونا، تبعات آن هنوز در دانشگاه‌ها و وزارت علوم است.

وی افزود: چه از بعد فرهنگی و اجتماعی و چه از ابعاد مالی و خدماتی در دانشگاه ها درگیر مسائل پسا کرونا هستم.

اختصاص سه درصد بودجه جاری به بخش فرهنگ

وزیر علوم گفت:  با توجه به اهمیت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، به این موسسات ابلاغ شد  که ۳% بودجه جاری به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص یابد.

زلفی‌گل اظهار داشت: از زمان تصدی مسئولیت، تلاش کردیم در عرصه‌های علمی، فرهنگی، عمرانی و پژوهشی با شتاب بیشتری نسبت به گذشته قدم برداریم و برای تمرکز برنامه‌ها و اقدامات، پنچ اولویت برای ستاد و دانشگاه‌ها تعریف و اعلام شد.

وی پنچ اولویت را شامل مرجعیت و دیپلماسی علمی فناوری و نوآوری، آموزش، پژوهش و برون‌داد هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، شاگرد، فناور و نوآور پروری و تولید خدمت، ثروت و سرمایه از دانش اعلام کرد و گفت: برای هر اولویت برنامه های خاصی تعریف شده است.

وزیر علوم اظهار داشت: در دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم در سال گذشته اتفاقات علمی و فناوری بزرگی افتاد که حوادث و اغتشاشات اخیر مانع دیدن آنها شد.

وی اعلام کرد: در مرجعیت علمی در یکسال گذشته ۲۰ مجله علمی و پژوهشی در حال انتشار در جمهوری اسلامی ایران تحت نمایه‌های بین المللی قرار گرفت و تشویق و آموزش سردبیران و مسئولان مجلات علمی در دستور کار وزارت قرار گرفت.

زلفی‌گل گفت: در سال ۱۳۸۳، ۴ استاد ایرانی در فهرست یک درصد دانشمندان برتر جهانی قرار داشتند ولی امسال  ۸۴۰ نفر از دانشگاه‌های ایران در لیست ۱% دانشمند برتر قرار دارند که این در راستای سیاست مرجعیت علمی وزارت علوم است. همچنین حدود ۱۸۰۰ دانشمند کشور در لیست ۲% دانشمندان برتر بین المللی قرار دارند.

وزیر علوم در این جلسه ضمن قدردانی از حضور و تلاش‌های تشکل‌های دانشجویی در عرصه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها گفت: کنشگران اصلی فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌ها مجموعه تشکل‌های دانشگاهی و دانشجویی است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در اغتشاشات اخیر برای مدیریت بهتر دانشگا‌ها جلسات زیادی با روسای دانشگاه‌ها داشتیم و تمام تلاش‌ها و مسئولین دانشگاه‌ها این است که دانشجویان و اساتید که سرمایه‌های علمی و ارزشمند کشور هستند، آسیب نبینند و شأن دانشگاه حفظ شود و باید تلاش کنیم تا با پیگیری مطالبه مقام معظم رهبری، برگزاری جدی‌تر کرسی‌های آزاداندیشی را در دانشگاه‌ها در دستور کار قرار دهیم تا در محیطی علمی و با باز کردن باب گفتگو سوالات و شبهات را مطرح کرد و به بحث و تبادل نظر پرداخت.

کد خبر : 62461

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha