دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

معیارهای نخبگی اصلاح می‌شود

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از اصلاح معیارهای نخبگی و تنوع بخشی به فرآیند شناسایی نخبه‌ها در این بنیاد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس، ناصر باقری‌مقدم، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، در گفت‌وگو با خبرنگار علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، درباره اصلاح شاخص‌های نخبگی گفت: پیرو مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار نخبگان با ایشان، تنوع بخشی فرآیند شناسایی نخبگان در دستور کار بنیاد قرار گرفته است.

وی افزود: در گام نخست، باید تمامی ابعاد شاخص های تعیین نخبگی از مقاله محوری به سمت حل مسئله تغییر کند که در حال حاضر کارگروه لازم برای این موضوع در بنیاد ملی نخبگان تشکیل شده است.

باقری مقدم با اشاره به ایجاد تنوع در شیوه نامه ها، بیان کرد: بنیاد در حال تهیه شیوه نامه های نخبگان صنعتی، کارآفرینی، مدیریت و حکمرانی و اقتصادی است. لذا هر کدام از این شیوه نامه ها می تواند موجب جذب و هدایت استعدادهای برتر به سمت نیاز کشور شود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، عنوان کرد: کشور در سال های آینده نیازمند اقتصاددانانی است که به حل مسائل اقتصادی کشور بپردازند. بنابراین بنیاد معقتد است با تدوین شیوه نامه در حوزه نخبگان اقتصادی، می تواند مشوق استعدادهای کشور باشد.

وی تصریح کرد: براساس آمارهای بین المللی یک تا 2/1 دهم درصد از افراد یک جامعه جز استعدادهای برتر آن محسوب می شوند و با در نظر گرفتن این عدد برای ایران، باید حدود یک میلیون استعداد برتر و نخبه در کشور شناسایی شود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: در حال حاضر پایگاه های اطلاعاتی بنیاد، حدود 50 هزار استعداد برتر و نخبه را شناسای کرده است. با اقدامات صورت گرفته، حجم شناسایی نخبگان کشور، در سال های آینده چند برابر و به عدد استاندارد بین المللی  خواهد رسید.

وی گفت: گام بعدی تغییر شیوه شناسایی از خوداظهاری به فعال است، به این معنا که، بنیاد ملی نخبگان وظیفه دارد با اجرا کردن مکانیزم های شبکه ای در کشور، نخبگان را به صورت فعال شناسایی و دعوت به قرار گرفتن در جایگاه مناسب کند.

لازم به ذکر است، نتیجه این فرآیندها به زودی اطلاع رسانی خواهد شد. / فارس

کد خبر : 62464

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha