شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم خبر داد:

اندیشکده «بانوان و تحکیم خانواده» در وزارت علوم ایجاد شد

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم از ایجاد اندیشکده بانوان و تحکیم خانواده به عنوان هفدهمین اندیشکده تشکیل شده در این وزارتخانه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از  روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی خیرالدین در اولین جلسه اندیشکده بانوان و تحکیم خانواده که در دفتر معاونت فناوری و نوآوری برگزار شد؛ با تاکید بر ضررت بازنگری برخی از آیین نامه ها و قوانین برای پاسخگویی به نیازهای جامعه علمی کشور گفت: به منظور بهره گیری از نظرات و ایده های خبرگان و صاحب نظران در راستای تحقق اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکنون 17 اندیشکده تشکیل شده است.

وی افزود: مسائل هر حوزه  در این  اندیشکده ها ضمن شناسایی و اولویت بندی، مورد بررسی تخصصی قرار می گیرند و در همین راستا تاکنون بیش از 100 جلسه تخصصی و 150 جلسه کارگروه های فرعی ذیل این اندیشکده های تخصصی بر اساس محورهای موضوعی و چالش های پیش رو و احصا شده، تشکیل شده است.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم با اشاره به اینکه با تشکیل اولین جلسه اندیشکده بانوان و تحکیم خانواده، هفدهمین اندیشکده وزارت علوم رسما شروع به کار کرد، افزود: علاوه بر این اندیشکده ها، کمیته راهبری زیرنظر  وزیر علوم وجود دارد که مسئولیت تعیین خط مشی و چگونگی انجام وظایف اندیشکده ها را برعهده دارد.

خیرالدین با بیان اینکه محدودیتی برای حضور افراد در اندیشکده ها وجود ندارد، گفت: تاکنون 370 عضو هیات علمی نخبه و صاحب نظر برای حضور در اندیشکده ها بر اساس معیار و شاخصه های موردنظر و همچنین تایید احراز شرایط توسط رییس و دبیر اندیشکده انتخاب شدند.

وی گفت: بررسی برنامه های هفتم توسعه و همچنین بحث قانون بودجه 1402 از اولویت های اندیشکده ها است.

خیرالدین بر بازنگری قوانین، مقررات و سیاست گذاری و اسناد بالادستی در آموزش عالی تاکید کرد و گفت: در حوزه بانوان در این زمینه خلا بزرگی وجود دارد و انتظار می رود اندیشکده بانوان و تحکیم خانواده برای ارائه راهکارها، نقش پر رنگی داشته باشند.

 معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم خاطرنشان کرد: نتیجه فعالیت اندیشکده ها باید تبلور عینی داشته و بدین منظور، اندیشکده ها باید به بخش های اجرایی وصل شوند.

وی بر ضرروت ارتباط نزدیک بین نسل ها اشاره کرد و گفت: باید با نسل جدید ارتباط برقرار کنیم، چرا که این نسل حرف های زیادی برای گفتن دارد. دکتر خیرالدین با بیان اینکه ما بجای مستخدم باید کارآفرین تربیت کنیم، اظهار داشت: بانوان کارآفرین توانمند زیادی داریم و کارآفرینی در حوزه بانوان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

پرداختن به موضوع بانوان ریشه در اهمیت نهاد خانواده دارد

مشاور وزیر علوم در امور خانواده و زنان نیز در این جلسه گفت: نقش آفرینی زنان به عنوان موثرترین عامل تربیت و سلامت روانی، روحی و جسمی فرزند، همسر و جامعه باید مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

دکتر فخرالسادات نصیری با اشاره به اینکه ساز و کار نهادهای آموزشی، انسان و مقوله انسان سازی است، افزود: زن ریشه و بنیان انسان است و اهمیت پرداختن به موضوع بانوان ریشه در اهمیت نهاد خانواده دارد.

وی تصریح کرد: داشتن جامعه ای سالم و پویا در گرو حفظ سلامت و پایداری خانواده است که این موضوع نیز در گرو نقش آفرینی سازنده زنان در خانواده است.

نصیری خاطرنشان کرد: اندیشکده زنان و تحکیم خانواده با ایجاد محیطی تعاملی و خلاق برای تولید اندیشه های نو و توزیع دانش آن تشکیل شده است.

وی ادامه داد: این اندیشکده، موجب آفرینش ایده های مناسب، جهت حل مشکلات و چالش های پیش روی بانوان می‌شود.

 
 
 
 
کد خبر : 62532

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha