دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

استاندار کرمانشاه:

تمام توان خود را برای گسترش مناسبات با اقلیم کردستان عراق بکار می‌گیریم

استاندار کرمانشاه، اقلیم کردستان عراق را یک بازار هدف بسیار مهم برای کرمانشاه دانست و گفت: کشور ایران و اقلیم کردستان عراق دارای ریشه‌های مشترک تاریخی، قومی و فرهنگی بسیار زیادی هستند و باید به بهترین شکل از این اشتراکات در راستای گسترش مناسبات و پیشی گرفتن از رقبای تجاری و اقتصادی ایران در منطقه بهره گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس، محمدطیب صحرایی در دیدار با نصرالله رشنودی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل عراق در استانداری کرمانشاه، از اراده جدی مدیریت ارشد استان برای گسترش مناسبات با اقلیم کردستان عراق خبر داد و گفت: مزیت مرز مشترک با کشور عراق برای کرمانشاه، مانند دریای خزر برای گیلان و مازندران است و می‌توان با یک برنامه ریزی مناسب از این فرصت بزرگ برای مردم استان ثروت، رفاه و آسایش به ارمغان آورد.

وی گردشگری، تجارت و بازرگانی را اولویت‌های اصلی و جدی برای پیشرفت کرمانشاه دانست و گفت: اگر خواهان یک تغییر مثبت در وضعیت بیکاری و معیشت مردم کرمانشاه هستیم، باید به دنبال تقویت محورهای تحول آفرینی مانند گردشگری، تجارت و بازرگانی باشیم و حتما برای رونق این حوزه‌ها تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت.

صحرایی، اقلیم کردستان عراق را یک بازار هدف بسیار مهم برای کرمانشاه دانست و گفت: کشور ایران و اقلیم کردستان دارای ریشه‌های مشترک تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی هستند و باید به بهترین شکل از این اشتراکات در راستای گسترش مناسبات و پیشی گرفتن از رقبای تجاری و اقتصادی ایران در منطقه بهره بگیریم.

وی از نگاه مثبت سر کنسول ایران در اربیل برای گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری میان استان کرمانشاه و اقلیم کردستان تقدیر کرد و گفت:  تمام توان خود را برای گسترش و پویایی بیشتر مناسبات اقتصادی، گردشگری و فرهنگی با اقلیم کردستان به کار خواهیم گرفت و امیدواریم هر چه سریع‌تر این ارتباطات در قالب یک روال اجرایی مناسب و در چارچوب قوانین دو کشور برقرار شود. 

استاندار کرمانشاه در ادامه به قدمت طولانی مراودات تجاری و اقتصادی از طریق مرز خسروی با کشور عراق اشاره کرد و گفت: تکمیل زیرساخت‌ها، گسترش امکانات، بهبود مدیریت گمرکات و ساماندهی پنج مرز رسمی مبادلاتی استان از اولویت‌هایی است که با جدیت آنها را دنبال خواهیم کرد.

وی در ادامه عنوان کرد: یکی از برنامه‌های استان، برنامه‌ریزی برپایی نمایشگاه‌های فصلی و دائمی در اقلیم کردستان است و در گام بعدی تلاش می‌کنیم کرمانشاه را به سطح یک استان معین و هماهنگ کننده برای فعالیت‌های نمایشگاهی دیگر استان‌ها در عراق ارتقاء دهیم.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل عراق نیز در این نشست گفت: بازار عراق و به ویژه اقلیم کردستان یک بستر مناسب برای توسعه صادرات است که متاسفانه طی سال‌های گذشته استفاده مناسبی از آن صورت نگرفته است.

نصرالله رشنودی وجود مجموعه‌های توانمند تولیدی و صنعتی در استان کرمانشاه را  فرصتی برای گسترش مناسبات با اقلیم کردستان دانست و گفت: کرمانشاه برای تثبیت جایگاه خود در بازار عراق نیازمند تدبیر بیشتر و برنامه ریزی بهتر برای افزایش توان رقابتی خود است تا رقبا نتوانند به آسانی این بازار را از دست آن‌ها خارج  کنند.

وی در پایان از انگیزه و اراده جدی مدیریت ارشد استاندار کرمانشاه برای حضور بیشتر در بازار اقلیم کردستان تجلیل کرد و گفت: مجموعه کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان، توان و امکانات خود را در راستای تسهیل‌گری در مسیر برقراری این مناسبات و حضور بیشتر کرمانشاه در نمایشگاه‌های تجاری و بازرگانی به کار خواهد گرفت. / ایسنا

کد خبر : 62580

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha