شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

وزیر علوم:

نقش زنان در پازل دانایی کشور چشمگیر است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نقش زنان در پازل دانایی کشور چشمگیر است و برای توسعه متوازن علم و فناوری باید به اثربخشی بانوان دانشمند و پژوهشگر توجه کنیم.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی گل در نشست تخصصی" نقش و  جایگاه زنان در چندجانبه گرایی" که به همت کمیسیون ملی یونسکو-ایران و با حضور دکتر انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در محل سالن ایوان شمس برگزار شد؛ گفت با پیروزی انقلاب اسلامی حضور بانوان در عرصه‌های مختلف اجتماعی افزایش یافت و رسمیت دینی پیدا کرد.

وزیر علوم اظهار داشت: اگر به پازل دانایی کشور نگاه کنیم؛ نقش زنان در این پازل بسیار مهم است و باید آن را به رسمیت بشناسیم.

زلفی گل افزود: در سال‌های اخیر شاهد تغییر اقلیم سیاسی در دنیا هستیم که از تک محوری، تک ساحتی و خودکامگی به سمت چندجانبه‌گرایی و چند ساحتی و به رسمیت شناختن فرهنگ ها و ادیان مختلف در حال تغییر است.

وی گفت: جامعه بین الملل به این نتیجه رسیده است که هر فرهنگ و قومیتی ارزش های ویژه خودش را دارد و اثربخشی متمایزی با دیگر فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ ها دارد لذا باید به آنها توجه شود.

زلفی گل ادامه داد: اگر به حضور اثربخش بانوان به ویژه بانوان دانشگاهی و محقق در پیشرفت‌های علمی کشور توجه نکنیم و آن را در نظر نگیریم شاهد رشد و پیشرفت علمی متوازنی نخواهیم بود و یک چهره کاریکاتوری از پیشرفت های علمی کشور را خواهیم دید.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: از دست اندرکاران این نشست تخصصی انتظار می‌رود که افزون بر بررسی مسائل تخصصی موضوع نشست، در خصوص افزایش اثربخشی زنان در آموزش عالی و اکوسیستم علم و فناوری کشور به مسئولان وزارت علوم راه کار اجرایی ارائه کنند.

دکتر زلفی گل گفت: جهاد تبیین که رهبری معظم بر آن تاکید دارند ما را موظف می‌کند که به انتقال داشته‌ها و دستاوردهایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی کسب کرده‌ایم به نسل جوان اقدام کنیم.

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران در زمینه علم فناوری، پیشرفت‌های زیادی داشته است که  تفاهم نامه‌ها و قراردادهای متعدد با کشورهای مختلف در زمینه انتقال فناوری و همکاری های علمی پژوهشی یکی از شاخص‌های نشان دهنده این توسعه است.

وزیر علوم در پایان تاکید کرد که باید در همه برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم گیری‌ها به استعدادها و ظرفیت‌های بانوان کشور برای توسعه کشور توجه کنیم.

کد خبر : 62589

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha