شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

دوره آموزشی "امنیت سایبری کارکنان و سازمان" برگزار شد؛

تأکید مدیرکل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم بر لزوم ارتباط مستمر و‌ موثر با مراکز آپای دانشگاه‌ها

مدیرکل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم ارتباط مستمر و‌ موثر با مراکز آپای دانشگاه‌ها تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در راستای توانمندسازی مدیران و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات ستاد وزارتخانه و سازمان‌های تابعه در مواجه با تهدیدات و مخاطرات سایبری، دوره آموزشی «امنیت سایبری کاربران و سازمان» با حضور بیش از 400 نفر از کارشناسان فناوری اطلاعات ستاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان‌ها، دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری به صورت حضوری و مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد.

دکتر محمدهادی زاهدی، در ابتدای این دوره آموزشی با بیان اینکه در حوزه امنیت فضای مجازی، در طول یک‌سال گذشته اقدامات بسیاری انجام شده، اظهار داشت: رویکرد دولت سیزدهم نسبت به فناوری اطلاعات رویکردی مثبت است.

مدیر کل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم با اشاره به مصوبه شورای فناوری اطلاعات کشور بیان کرد: در این مصوبه، درخصوص ساختار سازمانی حوزه فناوری اطلاعات آمده است: عنوان واحد سازمانی متولی فناوری اطلاعات و عناوین مشابه در دستگاه‌های اجرایی به واحد «فناوری اطلاعات و فضای مجازی» تغییر یابد و وظیفه امنیت فضای مجازی و مقابله با حوادث حوزه فضای مجازی در دستگاه‌های اجرایی با واحدهای مذکور است و انتظار داریم که این امر در دانشگاه‌ها و سازمان‌های تابعه محقق شود.

وی در ادامه به مصوبه سازمان امور اداری و استخدامی کشور اشاره کرد و افزود: کلیه دستگاه‌های اجرایی ماده (۵) قانون خدمات کشوری و ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور با رعایت قوانین مربوط ملزم به ایجاد مرکز «توسعه فناوری اطلاعات، امنیت و هوشمندسازی» ذیل بالاترین مقام دستگاه اجرایی از محل تجمیع واحد‌های سازمانی مربوط بدون ایجاد بار مالی مازاد بر اعتبارات ابلاغی و تخصیص داده شده، هستند.

زاهدی یکی از بزرگترین معضلات فناوری اطلاعات را جذب و نگهداری نیروی انسانی دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه دیگر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، نیز مقرر شده: نظر به ضرورت حفظ نیروی انسانی ماهر در بخش فناوری اطلاعات و برقراری فوق‌العاده های ویژه یا خاص (با رعایت ماده ۶۸قانون خدمات کشوری) سازمان اداری و استخدامی کشور با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه اقدامات و راهکارهای قانونی و لازم برای جذب و نگهداشت نیروی انسانی متخصص واحد‌های فناوری اطلاعات را با اخذ مصوبات لازم از شورای حقوق و دستمزد و شورای عالی اداری حداکثر تا بهمن ماه ۱۴۰۱به عمل آورد، به نحوی که این مصوبات از ابتدای سال ۱۴۰۲ در چارچوب قوانین و مقررات مربوط قابلیت اجرا داشته باشد.

وی بیان کرد: مقرر شده است در سال آینده آزمون استخدامی جذب نیروی فناوری اطلاعات برگزار شود.

مدیرکل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم، امریه سربازی را یکی از ظرفیت‌های موجود دانست و افزود: دانشگاه‌ها باید ضمن نیازسنجی و تعیین اولویت‌ها نسبت به «تهیه طرح توجیهی جامع و یکپارچه سربازان وظیفه تخصص مورد نیاز وزارت علوم و دانشگاه‌های ذیربط» اقدام کنند.

وی در بخش دیگر سخنان خود بر ارتباط مستمر و‌ موثر با مراکز آپا تاکید کرد و افزود: در حوزه امنیت، باید دوره‌های آموزشی مستمر در سطوح مختلف در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برگزار شود؛ نهم اسفند ماه سال‌جاری نیز این دوره برای روسای دانشگاه‌ها برگزار خواهد شد.

از تهدیدهای فضای سایبری به قوت «ایجاد امنیت» عبور می‌کنیم

دکتر علی اکبر فامیل کریمی مشاور وزیر علوم، رئیس مرکز حراست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این دوره آموزشی اظهار داشت: بیش از چهاردهه در فضای مدیریتی مشغول به کار بوده‌ام، ولی هیچ‌گاه مانند مقطع کنونی مدیریت با پیچیدگی همراه نبوده؛ قله و بستر همه پیچیدگی‌ها در فضای سایبری است و این امر قابل نفی نیست.

وی افزود: اگر کسی امروز بخواهد در حوزه‌ای فعالیتی را آغاز کند، اگر فضای سایبری را نادیده بگیرد قطعا موفق نخواهد شد.

دبیر کمیته پدافند غیرعامل وزارت علوم، با بیان اینکه در حوزه حراست به هیچ وجه به فضای سایبری از زاویه سلبی و نفی‌ای نگاه نمی‌کنیم، خاطرنشان کرد: نگاه نخست ما نگاه ایجابی و نگاه اولای ما فرصتی است. این نگاه فرصتی و این بستر ایجابی، به جهت آن که به صورت لحظه‌ای در حال تحول و تغییر است، ما را ملزم به تغییرات اساسی و ریزتغییرات لحظه‌ای می‌کند و کسی نمی‌تواند محدودیت خاصی برای این فضا قائل شود.

وی تصریح کرد: امروزه در فضای امنیتی و حراستی، اولویت نخست پرداختن به «فضای سایبری» است و در این راستا باید خود را مسلح، مسلط و مشرف کنیم و از تهدیدهای فضای سایبری به قوت «ایجاد امنیت» می‌توانیم عبور کنیم.

رئیس مرکز حراست وزارت علوم، مدیریت هویت و دسترسی مجوزها، مدیریت تهدید و آسیب‌پذیری، مدیریت حفاظت از اطلاعات و داده‌ها، مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و مدیریت دارایی‌های فیزیکی را از دغدغه‌های این مرکز دانست.

گفتنی است در این دوره آموزشی دکتر فانیان رئیس مرکز تخصصی آپا و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان به بیان مباحثی درخصوص برقراری امنیت سایبری در سازمان پرداخت و به سوالات شرکت‌کنندگان پاسخ داد.

کد خبر : 62609

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha