شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

رئیس سازمان امور دانشجویان:

رویکرد وزارت علوم در موضوع سلامت روان، پیشگیرانه است

رئیس سازمان امور دانشجویان در نخستین جشنواره سلامت دانشجویان گفت: رویکرد وزارت علوم در بحث سلامت روان پیشگیرانه و توجه به کل زیست و سبک زندگی دانشجو است.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکتر هاشم داداش پور در آیین اختتامیه اولین جشنواره ملی سلامت دانشجویان گفت: سازمان امور دانشجویان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه علمی سیاست گذار هستند و طبعا یکی از سیاست‌گذاری‌های آن‌ها در حوزه سلامت است.

معاون وزیر علوم ادامه داد: سازمان امور دانشجویان با هدف گیری سلامت و زیست سالم دانشجویان و سیاست‌گذاری در این حوزه به مراکز مشاوره و سلامت دانشگاه‌ها جهت می‌دهد تا آن‌ها نیز در این مسیر گام بردارند.

داداش‌پور ادامه داد: یکی از موارد موضوع درمان است که بر اساس رویکرد قبلی اصل در مراکز مشاوره و سلامت درمان بود به این منظور که مرکز مشاوره زمانی به نقش آفرینی می‌پرداخت و مسئله دانشجو را مورد بررسی قرار می‌داد که برای  دانشجو مسئله‌ای رخ می نمود و این مرکز سعی در درمان دانشجو داشت ،اما سیاست فعلی سازمان برای رسیدن به هدف زیست سالم دانشجویی این است که در حوزه سلامت نیز باید با رویکرد پیشگیری حرکت کرد به نحوی که قبل از این که دانشجو به سراغ مرکز مشاوره برای حل مسئله برود، مرکز مشاوره با پیشگیری به موقع از ایجاد آسیب جلوگیری کند و این همان رویکرد فعال است.

رئیس سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: همچنین ما در سیاستگذاری نوین تنها به مراکز مشاوره بسنده نخواهیم کرد ،بنابراین مشاوره، سلامت و سبک زندگی باید مورد توجه قرار گیرد تا اثر گذاری بیشتری را شاهد باشیم.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه تغییر نگرش، ساختار، بودجه و نیروی انسانی در دانشگاه‌ها نیز در راستای اهمیت به موضوع سلامت است، اظهار کرد: سیاست گذاری سازمان امور دانشجویان این است که سلامت در میان دانشجویان به طور عام رواج یابد به همین منظور شعار جشنواره ملی سلامت ( سلامت برای همه دانشجویان در همه دانشگاه‌ها ) انتخاب شد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های مختلف دانشجویی همچون حال نو، نظری نو همه برای حال خوب دانشجویی است؛ تصریح کرد: کلیه دانشجویان در نظام آموزش عالی فارغ از نوع دانشگاهی که دارند مخاطب این جشنواره هستند.

وی پیشینه بیماری های روانی را با پیدایش بشر همزمان دانست و افزود: هیچ انسانی در مقابل این بیماریها مصونیت ندارد و این موضوع همواره بشر را مورد تهدید قرار داده است.

وی در ادامه گفت: مشکلات دانشجویان زنجیره‌ای از عوامل فردی و اجتماعی است که نیازمند دیدی جامع نگر و نظام‌مند به استعدادها و توانایی‌ها و علایق و سایر متغیر های محیطی است که مشاوران با آگاهی و شناخت از این فرایندها می‌توانند راه حل‌های مناسب انتخاب و برای اجرای آن برنامه ریزی کنند.

داداش پور با بیان اینکه ۷۵ درصد مشکلات روحی، روانی افراد تا قبل از ۲۴ سالگی رخ می دهد، تصریح کرد: این موضوع نشانگر این است که دوران دانشجویی، دوران مهم و حساسی است که هر گونه غفلت ،عواقب ناگواری را می‌تواند رقم زند و ما وظیفه خود می‌دانیم با تقویت مراکز مشاوره و آموزش آنان ،تا حد توان از آسیب های این دوران بکاهیم و بعد از فارغ‌التحصیلی افرادی سالم تحویل جامعه دهیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از موارد مهم این جشنواره بحث سواد سلامت است؛ تصریح کرد: یکی از مهمترین شاخص های سلامت در میان کشورها سواد سلامت است و این مهم زمانی افزایش می‌یابد که رسانه ها بطور مستمر محتواهای آموزشی را که از طریق متولیان امر تهیه میشود بطور گسترده اطلاع رسانی نمایند و باید گفت سواد سلامت،کلید پیشگیری از آسیب های روحی، روانی و جسمی است و نیز سواد سلامت باعث میشود شایعاتی که در این حوزه رخ می‌دهد ،پیش از شیوع خنثی گردد.

وی ادامه داد: کانون‌های همیاران سلامت دانشجویان در دانشگاه ها فعال شده است و همیاران چون از قشر خودشان هستند،میتوانند آسان تر ارتباط گیرند و تمام این فعالیت‌ها ما را برای رسیدن به هدف غایی که زیست سالم دانشجویی است، کمک خواهد کرد.

وی در پایان با بیان اینکه زمینه اسلامی_ ایرانی برای ما مهم است و قصد داریم در این جشنواره با این دیدگاه حرکت کنیم خاطر‌نشان کرد: همه دانشجویان فرزندان وزارت علوم هستند و ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا تمام دانشجویان حال خوب داشته باشند.

کد خبر : 62614

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha