چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

وزارت علوم نمایشگاه دائمی و رصدخانه فناوری ایجاد می‌کند

سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: تأسیس و راه‌اندازی رصدخانه علم و فناوری با استفاده از ظرفیت واحدهای فناور و دانش‌بنیان، شبکه دانشجویان خارج از کشور و شبکه پارک‌های علم و فناوری و ایجاد نمایشگاه دئمی فناوری در دستور کار وزارت علوم قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در راستای حمایت از ایجاد زیرساخت‌های فناوری و نوآوری و با هدف ایجاد نمایشگاه دائمی فناوری و رصدخانه فناوری، تفاهم‌نامه سه جانبه میان معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران امضا شد.

امید رضایی‌فر در مراسم امضا این تفاهم‌نامه سه جانبه گفت: با توجه به رویکرد جدید معاونت فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در خصوص همکاری با بازیگران حوزه‌های مرتبط یا نوآوری و فناوری، این تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه میان معاونت فناوری  وزارت علوم، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و موزه علم و فناوری به امضا رسید.

وی امضا این تفاهم‌نامه را گام موثری در ایجاد زیر ساخت‌هایی برای توسعه علم و فناوری و فرهنگ سازی در حوزه نوآوری دانست و اظهار کرد: یکی از اهداف امضا این تفاهم‌نامه، راه اندازی رصدخانه علم و فناوری است که طی آن قرار است از ظرفیت‌ شرکت‌های دانش بنیان،  شبکه ایرانیان خارج از کشور و پارک‌های علم و در راستای رصد نوآوری و فناوری های موجود در کشور استفاده شود.

رضایی فر تعریف و اجرای پروژه‌های پیشران و کلان بر اساس مزیت‌های سرزمینی و بومی را از ویژگی‌های اجرای فرایند رصدخانه علم و فناوری اعلام کرد

سرپرست معاونت فناوری وزارت علوم، ایجاد و راه اندازی نمایشگاه دستاوردهای فناورانه را از دیگر اهداف این تفاهم نامه ذکر کرد و گفت: نمایشگاه دائمی فناوری و نوآوری با استفاده از ظرفیت پارک‌ها در سراسر کشور ایجاد می‌شود و توانای‌هایی شاخص پارک‌های علم و فناوری که در سالیان گذشته کسب شده است درآن به نمایش عمومی گذاشته می‌شود.

تاکید بر نمایش توانایی های علمی کشور

 حسن زمانیان رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران  در مراسم امضا این تفاهم‌نامه سه جانبه، با اشاره به اهمیت نفش فناوری گفت: این موزه ها به منظور نگهداشت و نمایش دستاوردهای فناورانه کشور کاربرد دارند و وجود آنها در کشور واجب است.

زمانیان با اشاره به سابقه دانشمندان ایرانی در عرصه اختراعات و نوآوری ها اظهار کرد: جمع آوری این دستاوردها می تواند نسل جوان را با  تاریخ تحولات علمی کشور آشنا کند.

وی تاکید کرد: کشور ما  از گذشته در علم در فناوری سرآمد بوده است، اما بعد از انقلاب اسلامی بود که رشد اساسی در فناوری رخ داد و به ویژه از ۱۰ سال گَذشته توسعه فناوری در کشور شدت گرفته است و بر این اساس در وزارت علوم، معاونت فناوری پیشنهاد و تاسیس شده است‌.

به گفته زمانیان این سازمان با امضا این تفاهم نامه سه جانبه در ایجاد موزه و نمایشگاه فناوری همکاری خواهد داشت.

فعالیت موزه علوم و فناوری برای ترویج علم و تعامل مردم با علم است 

سیف‌الله جلیلی رئیس موزه علم و فناوری ایران نیز در مراسم امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و موزه ملی علوم و فناوری، گفت: موزه‌های علم و فناوری مراکزی برای تعامل مردم با علم هستند.

جلیلی با بیان اینکه ساختمان جدید موزه در حال آماده شدن است اظهار کرد: بهره‌برداری از موزه مرحله‌بندی شده و طی مرحله اول آن که تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، اقدام به ایجاد نمایشگاه خواهد شد.

وی گفت: فضای جدید موزه علم و فناوری در عباس‌آباد تهران ۳۷ هزار مترمربع مساحت دارد و بخش غربی ساختمان که مساحتی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع دارد، برای فاز اول درنظر گرفته شده است‌ و نمایشگاه دائمی فناوری نیز در این بخش دایر می شود.

کد خبر : 62648

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha