چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

افتخارات ماندگار دانشگاه رازی؛

دکتر احمدی: مراسم پاسداشت دانشمندان نام‌آور دانشگاه رازی هرساله برگزار می‌شود

رئیس دانشگاه رازی گفت: دانشگاه رازی بر خود واجب می‌داند که هرساله مراسم پاسداشت یکی از بزرگان و دانشمندان نام‌آور خود را برگزار کند.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرس، همایش گرامیداشت مقام شامخ «پروفسور مجتبی شمسی‌پور» دانشمند فرزانه جهان و چهره علمی ماندگار ایران اسلامی، صبح امروز پنجشنبه 28 اردیبهشت ماه 1402 با حضور دکتر زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مسئولان عالی رتبه کشور، علما، اندیشمندان، اساتید و فرهیختگان آموزش عالی و جامعه دانشگاهیان، در سالن اجتماعات شهید دکتر شهریاری دانشکده علوم دانشگاه رازی برگزار شد.

در این مراسم، دکتر محمدنبی احمدی رئیس دانشگاه رازی، ضمن خیرمقدم به میهمانان و با قدردانی از حضور مقام عالی وزارت و هیئت همراه ایشان در این همایش، در سخنانی، به تلاش‌های دشمنان برای تخریب فرهنگ و اعتقادات ملت مسلمان ایران افزود: دشمنان بودجه زیادی صرف می‌کنند تا فرهنگ و اعتقادات ملت ما را تخریب کنند، لذا ما نیز باید در مقابل این تهدیدات و توطئه‌ها، بر تقویت این مسائل به‌صورت ویژه کار کنیم. ما باید بپذیریم که تاکنون نیز در این حوزه متحمل آسیب‌هایی شده‌ایم و هزینه‌هایی برای آن پرداخته‌ایم و شاید یکی از دلایل این است که به طور شایسته باید مقام علم و عالم را تکریم و تعظیم نکرده‌ایم.

دکتر احمدی با تأکید بر ضرورت پاسداشت و تکریم مقام علم و عالم یادآور شد: اگر امروز می‌بینیم که برخی از دانشجویان به جای اینکه در مسیر علم و پاسداشت علم قدم بردارند، به سمت مسیرهای غیرعلمی و فرهنگی می‌روند برای این است که در پاسداشت علم و عالم کوتاهی کرده‌ایم.

وی اهمیت پاسداشت علم و عالم در روایات دینی را یادآور شد و بیان کرد: در احادیث و روایات دینی آمده که پاسداشت علم و عالم به مانند پاسداشت خداوند متعال است، چراکه عالمین وارثان انبیاء و متخلق به اخلاق الهی هستند که باید این عزیزان را تکریم کرد.  اگر بتوانیم در این زمینه به‌صورت جدی کار کنیم، درس ویژه‌ای به دانشجویان داده‌ایم تا در مسیر علم و تقوا و فضل قدم بردارند و بتوانیم کوتاهی‌هایی که داشته‌ایم را جبران کنیم.

دکتر احمدی یادآورشد: دانشگاه رازی بر خود واجب می‌داند که هرساله مراسم پاسداشت یکی از بزرگان و دانشمندان نام‌آور خود را برگزار کند. از طرفی مفاخر و بزرگان علمی ما در سطح جامعه ناشناخته مانده‌اند که در این راستا از شهرداری کرمانشاه درخواست داریم تا نام تعدادی از خیابان‌ها را به نام این عزیزان نامگذاری کند، از جمله اینکه نام یکی از خیابان‌های زیبای شهر را به نام پروفسور شمسی‌پور نامگذاری کند.

پروفسور مجتبی شمسی‌پور در سال ۱۳۲۸ در کرمانشاه متولد شد. وی تحصیلات خود را تا پایان دیپلم در کرمانشاه به پایان برد و در سال ۱۳۵۲ موفق به دریافت لیسانس شیمی از دانشگاه صنعتی شریف شد.

پروفسور شمسی‌پور گرایش شیمی تجزیه را ادامه داد و در سال ۱۳۵۴ موفق به اخذ فوق لیسانس در دانشگاه صنعتی شریف شد. سپس برای دریافت دکترای شیمی تجزیه به آمریکا عزیمت کرد و در سال ۱۳۵۸ موفق به دریافت دکترا از دانشگاه ایالتی میشیگان گردید.

پروفسور شمسی‌پور در سال ۱۳۷۱ به درجه استادی در ایران ارتقا یافت.

برنده جایزه کتاب سال در ۱۳۶۸ ، برنده جایزه فستیوال ملی خوارزمی در سال ۱۳۷۰ در علوم محض، استاد نمونه کشوری در سال ۱۳۷۳،  شیمی دان برگزیده انجمن شیمی ایران در سال ۱۳۷۴، برنده جایزه کامستک در سال ۱۳۷۴، محقق برگزیده و خاص وزارت علوم در سال ۱۳۷۹، برنده جایزه شیمی همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۱، دریافت نشان لیاقت در پژوهش از رئیس‌جمهور در سال ۱۳۸۱، کسب جایزه آیسسکو در سال ۱۳۸۴ و استاد ممتاز دانشگاه رازی، نمونه‌های محدودی از موفقیت‌های استاد برجسته پروفسور شمسی پور است.

کد خبر : 62655

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha