پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

افتخارات ماندگار دانشگاه رازی؛

وزیر علوم: پروفسور شمسی‌پور الگو و سرمایه نمادین کشور است

دکتر زلفی‌گل گفت: پروفسور شمسی‌پور سرمایه نمادین کشور است و چنین شخصیت‌های والایی در کشور ما الگو هستند.

به گزارش پایگاه خبری رازی پرسهمایش گرامیداشت مقام شامخ «پروفسور مجتبی شمسی‌پور» دانشمند فرزانه جهان و چهره علمی ماندگار ایران اسلامی، صبح امروز پنجشنبه 28 اردیبهشت ماه 1402 با حضور دکتر زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مسئولان عالی رتبه کشور، علما، اندیشمندان، اساتید و فرهیختگان آموزش عالی و جامعه دانشگاهیان، در سالن اجتماعات شهید دکتر شهریاری دانشکده علوم دانشگاه رازی برگزار شد.

در این مراسم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن قدردانی و تجلیل از مقام شامخ پروفسور شمسی‌پور دانشمند برجسته جهان و چهره علمی ماندگار ایران اسلامی در سخنانی اظهار داشت: ایمان و وابستگی به خالق رحمان از ویژگی‌های بارز پروفسور شمسی‌پور است و این خصلت نیکو سبب شده که پروردگار متعال به زندگی ایشان برکت ببخشد.

دکتر محمدعلی زلفی‌گل در ادامه بیان کرد: اگر بخواهیم شرط انصاف، ادب و مروت را در نظر بگیریم، قسمت عمده توفیقات پروفسور شمسی‌پور مرهون حمایت و همراهی همسرشان است که طی این سالها تمام مشغله‌های ایشان را پذیرفته و همواره در کنار ایشان و  همراهشان بوده‌اند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: وقتی در یک خانواده قوام و دوام باشد، همه اعضای آن خانواده موفق هستند و خدا به این زندگی برکت می‌دهد و امروز می‌بینیم فرزند پرفسور شمسی‌پور نیز راه درست و ارزشمند پدر خود را ادامه داده و در آینده قطعا یکی از مدیران موفق خواهد بود که در مسیر پیشرفت و اعتلای کشور تأثیر خواهد گذاشت.

دکتر زلفی‌گل اظهار داشت: پروفسور شمسی‌پور تاکنون ۱۵۰ استاد دانشگاه در کشور تحویل داده و گروه‌های علمی ایشان حدود ۱۰ هزار مقاله تاکنون داشته‌اند که بیش از ۱۰۰ هزار ارجاع به آنها صورت گرفته است. چنین شخصیت‌های والایی در کشور ما الگو هستند، قطعا دانشجویان پروفسور شمسی‌پور نیز همان شیوه عملکردی ایشان را در آینده برای دانشجویان خود خواهند داشت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: پروفسور شمسی‌پور در توسعه علم شیمی در کشور تلاش‌های ارزنده‌ای داشته و ایشان نشریه انجمن شیمی آمریکا را از صفر راه اندازی نمودند که یک کار خیر علمی محسوب می‌شود. پروفسور شمسی‌پور ۲۰ سال بدون دستمزد در سمت ریاست انجمن شیمی ایران بود و حتی در برخی مواقع از جیب خود برای این حوزه هزینه نموده‌اند. زمانیکه این تکه‌های پازل را در کنار هم قرار می‌دهیم، متوجه می‌شویم که خداوند به وجود این شخصیت برکت داده و تاکنون منشأ کارهای خیر و پیشرفت‌های بسیاری بوده است.

وی با تأکید بر اینکه باید قدر سرمایه‌های نمادین خود باشیم، افزود: پروفسور شمسی‌پور نمونه یک انسان با مرام و معرفت هستند، ایشان این فرصت را داشت تا در بهترین دانشگاه‌های دنیا و ایران جایگاه داشته باشد، اما همه آنها را رها کرده چرا که می‌داند در شهر و زادگاهش به او نیاز دارند. ایشان سرمایه نمادین کشور است و سرمایه نمادین در هر جایی باشد به آن مکان ارزش و قیمت می‌دهد و جایگاه آن را بالا می‌برد.

پروفسور مجتبی شمسی‌پور در سال ۱۳۲۸ در کرمانشاه متولد شد. وی تحصیلات خود را تا پایان دیپلم در کرمانشاه به پایان برد و در سال ۱۳۵۲ موفق به دریافت لیسانس شیمی از دانشگاه صنعتی شریف شد.

پروفسور شمسی پور گرایش شیمی تجزیه را ادامه داد و در سال ۱۳۵۴ موفق به اخذ فوق لیسانس در دانشگاه صنعتی شریف شد. سپس برای دریافت دکترای شیمی تجزیه به آمریکا عزیمت کرد و در سال ۱۳۵۸ موفق به دریافت دکترا از دانشگاه ایالتی میشیگان گردید.

 

پروفسور شمسی‌پور در سال ۱۳۷۱ به درجه استادی در ایران ارتقا یافت.

برنده جایزه کتاب سال در ۱۳۶۸، برنده جایزه فستیوال ملی خوارزمی در سال ۱۳۷۰ در علوم محض، استاد نمونه کشوری در سال ۱۳۷۳،  شیمی دان برگزیده انجمن شیمی ایران در سال ۱۳۷۴، برنده جایزه کامستک در سال ۱۳۷۴، محقق برگزیده و خاص وزارت علوم در سال ۱۳۷۹، برنده جایزه شیمی همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۱، دریافت نشان لیاقت در پژوهش از رئیس‌جمهور در سال ۱۳۸۱، کسب جایزه آیسسکو در سال ۱۳۸۴ و استاد ممتاز دانشگاه رازی، نمونه‌های محدودی از موفقیت‌های استاد برجسته پروفسور شمسی پور است.

 

عضو هیئت رئیسه مجلس: مردم کرمانشاه به پروفسور شمسی‌پور افتخار می‌کنند

دکتر محمد رشیدی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در سخنانی اظهار داشت: پروفسور مجتبی شمسی‌پور دانشمند فرهیخته جهان در حالی امروز در دانشگاه رازی به عنوان استاد به فعالیت علمی می‌پردازند که فعالیت در بسیاری از کرسی‌های علمی دنیا را نپذیرفته و کار و تلاش و فعالیت در شهر خود را ترجیح داده‌اند.

دکتر رشیدی افزود: امروز مردم کرمانشاه به پروفسور شمسی‌پور افتخار می‌کنند، ایشان علاقه زیادی به شهر و مردم خود دارند که به عنوان نماینده مردم استان، دست پروفسور شمسی‌پور را می‌بوسم که در شهر و دیار خود خدمت می‌کنند و مایه عزت و سربلندی مردم استان کرمانشاه شده‌اند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی «تواضع»، «فروتنی» و «اخلاق نیک» را از ویژگی‌های ممتاز اخلاقی پروفسور شمسی‌پور دانست و افزود: ایشان از لایه‌های مادی علم عبور کرده و به لایه‌های معنوی آن رسیده‌اند و با وجود اینکه طی چندین دهه عناوین و افتخارات ارزشمند و متعدد بسیاری را کسب نموده‌اند، اما هیچگاه شخصیت متواضع ایشان تغییر نکرده است.

پروفسور مجتبی شمسی پور در سال ۱۳۲۸ در کرمانشاه متولد شد. وی تحصیلات خود را تا پایان دیپلم در کرمانشاه به پایان برد و در سال ۱۳۵۲ موفق به دریافت لیسانس شیمی از دانشگاه صنعتی شریف شد.

پروفسور شمسی پور گرایش شیمی تجزیه را ادامه داد و در سال ۱۳۵۴ موفق به اخذ فوق لیسانس در دانشگاه صنعتی شریف شد. سپس برای دریافت دکترای شیمی تجزیه به آمریکا عزیمت کرد و در سال ۱۳۵۸ موفق به دریافت دکترا از دانشگاه ایالتی میشیگان گردید.

پروفسور شمسی‌پور در سال ۱۳۷۱ به درجه استادی در ایران ارتقا یافت.

برنده جایزه کتاب سال در ۱۳۶۸ ، برنده جایزه فستیوال ملی خوارزمی در سال ۱۳۷۰ در علوم محض، استاد نمونه کشوری در سال ۱۳۷۳،  شیمی دان برگزیده انجمن شیمی ایران در سال ۱۳۷۴، برنده جایزه کامستک در سال ۱۳۷۴، محقق برگزیده و خاص وزارت علوم در سال ۱۳۷۹، برنده جایزه شیمی همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۱، دریافت نشان لیاقت در پژوهش از رئیس‌جمهور در سال ۱۳۸۱، کسب جایزه آیسسکو در سال ۱۳۸۴ و استاد ممتاز دانشگاه رازی، نمونه‌های محدودی از موفقیت‌های استاد برجسته پروفسور شمسی پور است.

 

دکتر کاشانیان: دانشکده شیمی دانشگاه رازی جزء پرافتخارترین دانشکده‌ها است

در این مراسم، دکتر سهیلا کاشانیان دبیر همایش بزرگداشت مقام علمی پروفسور شمسی‌پور، ضمن خیرمقدم به میهمانان و آرزوی توفیق برای همگان در سخنانی اظهار داشت: این مراسم به پاس قدردانی از چندین دهه تلاش مجدانه پروفسور شمسی‌پور و مجاهدت بی‌وقفه ایشان در ارتقاء سطح دانش و پژوهش در کشور و به ویژه دانشگاه رازی برگزار شد.

وی ادامه داد: زمانی که مفهوم پژوهش هنوز در کشور خوب جا نیفتاده بود، پروفسور شمسی‌پور معیارها و استانداردهایی برای پژوهش تعریف کردند بطوریکه هنوز هم دانشکده شیمی دانشگاه رازی جزء پرافتخارترین دانشکده‌ها در سطح کشور است.

دکتر کاشانیان با بیان اینکه این همایش تا ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه امروز ادامه دارد، افزود: پروفسور شمسی‌پور ۱۵۰ دانشجوی phd (دکترا) تربیت کرده‌اند که این دانشجویان به پاس قدردانی از استاد خود از اقصا نقاط کشور در این همایش حضور به عمل رساندند.

پروفسور مجتبی شمسی‌پور در سال ۱۳۲۸ در کرمانشاه متولد شد. وی تحصیلات خود را تا پایان دیپلم در کرمانشاه به پایان برد و در سال ۱۳۵۲ موفق به دریافت لیسانس شیمی از دانشگاه صنعتی شریف شد.

پروفسور شمسی‌پور گرایش شیمی تجزیه را ادامه داد و در سال ۱۳۵۴ موفق به اخذ فوق لیسانس در دانشگاه صنعتی شریف شد. سپس برای دریافت دکترای شیمی تجزیه به آمریکا عزیمت کرد و در سال ۱۳۵۸ موفق به دریافت دکترا از دانشگاه ایالتی میشیگان گردید.

پروفسور شمسی‌پور در سال ۱۳۷۱ به درجه استادی در ایران ارتقا یافت.

برنده جایزه کتاب سال در ۱۳۶۸ ، برنده جایزه فستیوال ملی خوارزمی در سال ۱۳۷۰ در علوم محض، استاد نمونه کشوری در سال ۱۳۷۳،  شیمی‌دان برگزیده انجمن شیمی ایران در سال ۱۳۷۴، برنده جایزه کامستک در سال ۱۳۷۴، محقق برگزیده و خاص وزارت علوم در سال ۱۳۷۹، برنده جایزه شیمی همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۱، دریافت نشان لیاقت در پژوهش از رئیس‌جمهور در سال ۱۳۸۱، کسب جایزه آیسسکو در سال ۱۳۸۴ و استاد ممتاز دانشگاه رازی، نمونه‌های محدودی از موفقیت‌های استاد برجسته پروفسور شمسی پور است.

 

کد خبر : 62657

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
جدیدcaptcha